Şarköy Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Şarköy tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Şarköy ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Şarköy tanıtım sayfası.
 
 
Şarköy Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Tarihi, kültürel ve arkeolojik değerler Şarköy'ün bugünkü yerinde Antik ve Bizans devri haritalarında; Tristatis, Agora gibi oturma yerlerine rastlanmaktadır. Roma ve Bizans idaresinde kalmış olan ilçede bazı kalıntılar bulunmuştur.

Eski adıyla Ganos Kalesi şimdiki adı Gaziköy olan 130 haneli yerleşke 2700 yıllık bir tarihe sahiptir. Şarköy'e 25 km mesafedeki yörede Bizans medeniyetine ait kalıntılar ortaya çıkmıştır.

İlçedeki en önemli tarihi eser 1400'lü yıllarda Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan Cam-ı Kebir bir Osmanlı eseri olup, caminin bahçesindeki mezar taşları İslam sanatının örnekleridir.

Şarköy ilçe sınırları içinde kalan ve Marmara denizi sahillerinde yer alan diğer turistik yerleşim merkezleri şöyle sıralanabilir:

Mürefte, Şarköy'e 13 km uzaklıktadır. Tertemiz kıyılara sahip olan bu kıyı kasabası denizi, şarabı, üzümü, balığı ve Rumlardan kalma eski kalıntıları ile ünlüdür.

Eriklice, Şarköy'e 6 kilometre uzaklıktadır. Denizi, üzümü, şarabı, balığı ve zeytini ile ünlü bir kıyı köyüdür.

Hoşköy, Şarköy'e 20 kilometre uzaklıktadır. Denizi, üzümü, balığı, karidesi ve şarabı ile ünlü olan bu kasabanın çok eski bir tarihi vardır. Bölgede görülmeye değer tarihi Hora Feneri'nin Akdeniz ülkelerinin sayılı fenerlerinden olduğu söylenmektedir. 1876 Fransız yapısı olan Hora Feneri 96 kristalden meydana gelir ve kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapmaktadır. Bölgenin ikinci büyük feneridir.

Uçmakdere, Şarköy'e 36 kilometre uzaklıktadır. Eşsiz doğa güzelliklerine sahiptir. Deniz, üzüm, şarap, balık ve avlanma sahası açısından önemli bir yerleşim ünitesidir. Ayrıca yamaç paraşütüne elverişli yamaçlarıyla adrenalin tutkunlarının uğrak yeri olmuştur.

 
 
 

Şarköy Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Şarköy için bir öneri ekleyin
Hora Feneri
Hora Feneri
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine sadece 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hora Feneri, Hoşköy'ün girişinde her geleni karşılayan ilk yapıdır. Tarihi sağlam bu fener günümüzü de sağlamlığını koruyarak gelebilmiştir. 1861 yılında Abdülmecit tarafından [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 22 Haziran 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Eriklice
Eriklice
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı bir köy olan Eriklice, tatil için en yakın ve en uygun yerlerden bir tanesidir. Küçüktür ama sıcaktır, sessizdir ama görülesi yaşanası bir yerdir. Eriklice'nin kendine has [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 19 Haziran 2012, Salı - Yorum Sayısı : 1
Uçmakdere
Uçmakdere
Ganos Fayı'nın bir sanatçı ustalığıyla şekillendirdiği ilginç vadilerden birinde yer alır. Türkiye'nin en kaliteli üzümlerinin yetiştiği yerlerden biri olan köy, Tekirdağ sınırlarına dahil. Az sayıda evin bulunduğu köyde 10 tane [Yazının Devamı]

Mesude Çakır - 23 Mart 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Hoşköy
Hoşköy
Şarköy'e 16 Km. mesafede bulunan Hoşköy, tarihi yapıları ile turistik bir yerdir. [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
Uçmak Dere
Uçmak Dere
Uçmak Dere, Şarköy gezinizde ziyaret edebileceğiniz, özellikle akşam yemeği için iyi bir alternatif olacak restoranları ve yeşillikler içerisinde ortamı ile şirin bir köydür. [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
İğdebağlar
İğdebağlar
Arapların, Rumların ve ardından Türkler'in yaşadığı İğdebağlar köyü, bölgedeki en iyi iğde ağaçları ve bağlara sahip olması nedeniyle ismini bu özelliğinden almıştır. Şarköy tatilinizde ziyaret edebilceğiniz köy, manzarası, doğal güzelliği [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Bu segmentte Şarköy'den daha iyi bil tatil beldesi bulamazsınız… Çok çok severek gittiğim, güzelliklerle dolu bir kasaba…
lale çokgezer l 30 Nisan 2015, Perşembe 14:04 l  
 
Yolunuz ülkemizin en temiz plajlarından birine sahip, mavi bayraklı Şarköy'e düşerse, Şarköy gezinizi daha renkli hale getirecek, Şarköy çevresinde gezip, görmeniz gereken yerler şöyledir; İğdebağlar, Uçmak Dere, Hoşköy, Eriklice, Mürefte, Gazi Köy, Avşa Adası, Marmara Adası.
Ordinaryus Tatilyus l 21 Şubat 2014, Cuma 16:05 l  
 
Beğenen arkadaşlara saygı duysam da anlamakta güçlük çekiyorum. Beton yığını; hiçbir özelliği olmayan çekiciliği olmayan bir kıyı kasabası. Bence hiç vakit kaybetmeye değmez ama tercihlere saygı duyulmalı...
Atilla Güler l 21 Aralık 2013, Cumartesi 22:36 l  
 
Balayı için Şarköy'ü düşünüyoruz, orayı çok merak ediyorum, en önemlisi Ekim'in 5'inde orada denize giriliyor mu?
duygu kara l 14 Ağustos 2013, Çarsamba 18:24 l  
 
Ağustos sonu Şarköy'e gitmeyi düşünüyorum fakat denizi pis diyorlar. Enez ile arasında kaldım, Enez'de de gezilecek mekan yok deniyor, sizce hangisi?
feride l 14 Ağustos 2013, Çarsamba 02:40 l  
 
Şarköy benim için denizinden bolca faydalanılabilecek yerlerden biridir. Bir de şu içki olmasa daha iyi olacak ama canlı müzik çay bahçelerini dolduruyor. Akşam sahil turları ve meşhur çocuk parkı mevcuttur. Ayrıca meşhur pazarı, meyve, sebzeleri taze ve kalitelidir. Şarköy'de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Marketleri BİM, A101, ŞOK ve özel irili ufaklı bol miktarda market mevcut. Ben yaklaşık 13 yılda 8 veya 9 kez Şarköy'deydim. Çok uzun zaman olmasa da bir hafta 10 gün gibi kısa tatil olarak tavsiye ederim. Unutmadan; İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank şubelerini biliyorum, Denizbank, Yapı Kredi bankaları da varmış sonradan öğrendim. Garanti'nin de atmsi varmış. Herkese iyi tatiller.
edhan çelik l 23 Temmuz 2013, Salı 14:03 l  
 
İlk defa Şarköy'e gittim, harika bir yer. Yaz tatilimi Şarköy'de geçireceğim.
semiha renkal l 23 Haziran 2013, Pazar 14:31 l  
 
 
Peki Şarköy hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları